Βράβευση Βιβλιοφάγων και Βιβλία για καλό σκοπό

Με τη λήξη του 2023, η ομάδα της Βιβλιοθήκης μας βράβευσε, με ένα ωραίο βιβλίο, τους τρεις μεγαλύτερους βιβλιοφάγους του Α’ Τριμήνου. Χειροκροτήθηκαν δεόντως και ελπίζουμε να αποτελέσουν το καλό παράδειγμα για όλους και όλες.

Αλλά τα καλά νέα για την Βιβλιοθήκη μας συνεχίζονται. Με πρωτοβουλία του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας εμπλουτίστηκε η σχολική μας βιβλιοθήκη με τέσσερα βιβλία:

Ο Φοίβος, Ρούσα, Πινελόπη, η Μπέλα,

γραμμένα από την Χριστίνα Ντούμα μητέρα του Θοδωρή, παιδιού που πάσχει από τη σπάνια ασθένεια Batten, με σκοπό να το στηρίξει στον αγώνα του. Η μητέρα αυτή έκανε βιβλία τις ιστορίες που μοιραζόταν με το Θοδωρή για να του κρατούν συντροφιά στη διάρκεια της νοσηλείας του. Η πώληση αυτών των βιβλίων ενισχύει οικονομικά όλη αυτή την προσπάθεια.

Το σχολείο με χαρά δέχτηκε το δώρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που, όχι μόνο εμπλούτισε τη βιβλιοθήκη του σχολείου, αλλά και ενίσχυσε οικονομικά την προσπάθεια μιας μητέρας στον αγώνα για την υγεία του παιδιού της.

Νίκη Παυλίδου