Όμιλος “Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον”

Το πρόγραμμα Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον ενθαρρύνει μαθητές και μαθήτριες από 11 έως 18 ετών, να διερευνήσουν περιβαλλοντικά ζητήματα και να προτείνουν λύσεις, αξιοποιώντας δημοσιογραφικά μέσα όπως το άρθρο, η φωτογραφία και το βίντεο.

• Λειτουργεί με τη μορφή δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
  • Είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας
  • Ιδρυτής του είναι το Ίδρυμα για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση-Foundation for Environmental Education
  • Συντονιστής στην Ελλάδα από το 1993 η ΕΕΠΦ
  • Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλες σχολικές μονάδες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Γυμνάσια και Λύκεια) και η Ε’ και ΣΤ’ τάξη του Δημοτικού σχολείου.
  • Κάθε χρόνο διεξάγεται Εθνικός και Διεθνής μαθητικός Διαγωνισμός άρθρου, φωτογραφίας και βίντεο, με θέματα που αφορούν το περιβάλλον και την αειφορία.

Το 2021-2022 συμμετείχαν στην Ελλάδα 31 σχολεία, 760 μαθητές και μαθήτριες, 36 εκπαιδευτικοί

Διεθνώς συμμετέχουν: 43 χώρες, 500.000 μαθητές και μαθήτριες, 15.000 εκπαιδευτικοί

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές και μαθήτριες

• να ενημερωθούν και ευαισθητοποιηθούν για περιβαλλοντικά ζητήματα με ολιστική προσέγγιση,
  • να ενδυναμωθούν στο να παίρνουν θέση για περιβαλλοντικά ζητήματά χρησιμοποιώντας τα δημοσιογραφικά μέσα (άρθρο, βίντεο, φωτογραφία),
  • να συνεργαστούν,
  • να αναδείξουν τη δική τους οπτική για την περιβαλλοντική δικαιοσύνη,
  • να αναπτύξουν δεξιότητες κριτικής σκέψης, παραγωγής λόγου και ηγεσίας.

Οι Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον εστιάζοντας στο θέμα/θέματα της επιλογής τους ακολουθούν τη μεθοδολογία του δικτύου και παράγουν άρθρα, βίντεο ή φωτογραφίες τα οποία δημοσιοποιούν.

Το πρόγραμμα υλοποιείται στο σχολείο μας σε Όμιλο Καινοτομίας και απευθύνεται σε παιδιά της ΣΤ’ τάξης, με συντονίστρια την Αφροδίτη Ντίνου. Οι συναντήσεις γίνονται κάθε Τρίτη και Τετάρτη, 13:30-15:00